top of page

Baskı sorunları ve çözümleri 1 (Baskı başlangıcında filament gelmemesi)
Bu yeni 3d yazıcı sahipleri arasında çok karşılaşılan bir problem olduğu gibi çözümü de aslında basittir. Gelin buna sebep olacak sorunları ve çözümleri inceleyelim.


  1. 3D Yazıcınız yazmaya başladı ama bir müddet nozülden filament gelmiyorsa; Nozülün yüksek sıcaklıkta beklerken ucundan filament akıtması doğal bir durumdur, bekleme durumunda ekstrüderimiz de besleme yapmadığı için bir boşluk oluşur, ekstrüder besleme yapmaya yani baskıya başladığında bu boşluğu doldurana kadar kısa bir süre geçer. En kolay çözüm olarak skirt özelliğini aktif edebilirsiniz.

  2. Bu sorunun bir başka olası nedeni Nozülün tablaya çok yakın olmasıdır. Yeterli boşluk olmadığı için nozül filamenti akıtamamaktadır. Eğer ilk bir veya iki katmandan sonra filament akışı başlıyorsa sorununuz kesinlikle budur. Tabla ayarı yaparak ve ya Dilimleyicinizde Z Offset değeri girerek bu sorunu çözebilirsiniz.

  3. Eğer yukarıdaki maddelerde çözüm bulamadıysanız Hotend'iniz tıkanmış olabilir. Herhangi bir nedenle hotendin içinde plastik erimeden kalarak tıkanmaya neden olabilir, bu durumda üreticinizin bu konudaki tavsiyelerini takip edin.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page